הרשות למחקר ופיתוח, האוניברסיטה העברית בירושלים

השפעת חלבון S על תהליכים תאיים דרך משפחת קולטני ה-TAM - ד"ר טל בורשטין-כהן

Tal Burstyn-Cohen's Research

המחקר מתמקד סביב הגילוי האחרון של החוקרת וצוותה, בפקולטה לרפואת שיניים, שהחלבון Protein S מתפקד כליגנד, כלומר מפעיל תהליכים תאיים המתווכים על ידי קולטנים ממשפחת ה-TAM, הכוללת את הקולטנים Tyro3, Axl, Mer. פרוטאין S ידוע בעיקר כחלבון נוגד קרישה בדם, כלומר חשוב לשמירת הדם בתצורתו הנוזלית.​

Tal-Burstyn-Cohen's Research​פעילות קולטני ה-TAM חיונית לשמירה על הומיאוסטזיס (שווי משקל) של רקמות רבות, בכללן של מערכת הרבייה, מערכת כלי הדם, מערכת החיסון, ומערכת העצבים. בהעדר פעילות מספקת של חלבוני ה-TAM מופיעות מחלות במערכות השונות כגון מחלות אוטו-אימוניות, חוסר פוריות זכרית, ונוון פוטורצפטורים – אשר גורם לעיוורון. מוטציות בגן Mer ההומאני גורמות אף הן למחלות עיוורון. מאידך, עודף פעילות הקולטנים מקנה לתאים תכונות סרטניות כגון התרבות בתלי מבוקרת, נדידה מוגברת, פולשנות, ואף עמידות מפני טיפולי כימותרפיה. לכן חשוב ביותר לשמור על מאזן פעילות הקולטנים בטווח הנורמה.

כדי להבין כיצד הקולטנים הללו מופעלים בגוף בריא ובמצבי מחלה, מצאה החוקרת לאחרונה כי החלבון Protein S נקשר ומפעיל את קולטני ה-TAM. המחקר בוחן את תפקיד פרוטאין S כמפעיל הקולטנים במערכות השונות. בתמונות רואים חתכי מוח ותאי מערכת עצבים של עכבר, שנצבעו לזיהוי ביטוי של פרוטאין S, כמו גם לסמנים של תאי מוח אחרים.

לאתר החוקרת (In English)

Tal-Burstyn-Cohen's Research